شیمیکده

هفت سین شیمی

سرسبز ترین بهار تقدیم تو با د                                         آواز خوش هزار تقدیم تو باد  

گویند لحظه ایست رویدن عشق                                       آن لحظه هزار بار تقدیم تو باد

پیشا پیش فرارسیدن بهار آغاز سال نو را خدمت شما عزیزان تبریک عرض میکنم. امید وار م سال خوبی برای شما همکاران ، دانش آموزان و همه کسانی که دوستدار علم و معرفت هستند باشد.

 در پایان سال،  هفت سینی از شیمی مینویسم و امید دارم مورد قبول واقع شود.

ما هفت عنصر جدول تناوبی هستیم ، اگر ما را پیدا کنید هفت سین سفره های نوروزی امسا ل شما میشویم.

1- من پادشاه فلزها هستم . دشمن من آب است و اگر روزی آب روی من بریزد ،هم چون مار به خود می پیچم و شعله میکشم و از بین میروم.

2- من عنصری هستم که به افتخار باز گشایی اربیتال های  ( f ) برای من ثبت شده است.

3- نمیدانم فلزم یا نافلز ! به هر حال عنصر اصلی جهان غیر زنده من هستم . بیشتر ترکیبهای کره زمین از من تشکیل شده است.

4- من یک کالکوژن هستم. الکترونگاتیوی من از تلوریم ،و شعا ع اتمی من از گوگرد بیشتر است. برسیلسیوس سوئدی در سال 1818 مرا کشف کرد و برای من از روی واژه لاتینی سلن به معنی ماه ،نامی برگزید .

5- از جمله هفت عنصر قدیمی جهان هستم . مصریان باستان از 4000 سال پیش از من برای ساختن ابزار های جنگی استفاده میکردند. در زبانهای مختلف نام های گوناگونی دارم .با اینکه در گروه IV ) A )هستم حاضرم 2 یا 4 الکترون خود را واگذار کنم.

6- از خانواده ی لانتانید ها هستم. جرم اتمی من 2.5 برابر عدد اتمی ام است. مرا ربوآ بوردان در سال 1879 در روسیه ، از خاکهای کمیاب ناحیه ی سامارسکیت استخراج کرد.

7- من از زیر نفت با شما صحبت میکنم . آیا شما به یک الکترون احتیاج ندارید؟ اگر من این الکترون مزاحم را از دست بدهم به آرزوی همیشگی خود یعنی هشتایی شدن رسید ه ام .

 

 

یک سبد رایحه سبز د عا ،

                                    با د لی آسو د ه و شا د

                                                             همه تقدیم شما ....

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1387ساعت 0:32  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

زن و مرد از دید علم شیمی

الف:زن از دید علم شیمی:

 این عنصر کم تر در طبیعت به صورت آزاد یافت می شود و بیش تر به صورت یک ترکیب یا ماده ای چون انیدرید تبلور و سولفات خودبینی در منازل یافت می گردد.

طرز تهیه: برای تهیه این عنصر باید مقداری اکسید اسکناس ونیترات کادیلاک هشت ظرفیتی را در یک ویلا مخلوط کرده و بعد از مدتی گاز سولفور عشوه متصاعد می شود.در نتیجه به صورت رسوب در ته ویلا باقی می ماند. البته از زبان چرب و نرم هم میتوان به صورت کاتالیزور استفاده کرد.

 خواص شیمیایی: بعضی از انواع این عنصر میل شدیدی برای ترکیب شدن با نیترات کرم پودر و سولفات... دارند که بعد از ترکیب شدن با این مواد نسبتاً قابل تحمل می شوند.بعضی از انواع این عنصر با خورده شیشه همراه است و خاصیت شوهرآزاری شدیدی دارند.

 خواص فیزیکی: از جنس بسیار حساس می باشد و به سرعت تحت تآثیر محیط و احساسات قرار می گیرد.اگر مقداری اسید خشونت و کربنات سوزآور دیگری به نام هوو به آن اضافه کنیم فوراً ذوب شده و به صورت اشک روان می گردد و اصلاً میل ترکیب شدن با عنصر مرد را ندارد.اما به محض استفاده از کاتالیزور لبخند آن چنان با این عنصر ترکیب می شود که جدا شدنی نیست!

ب:مرد از دیدگاه علم شیمی:

این عنصر اکثراً در طبیعت به صورت آزاد و علاف یافت می شود. ارزان بودن این عنصر به درصد فراوانی آن برمی گردد.این عنصر گاهی به صورت یک ترکیب با ماده ای چون سولفید حسادت و سولفات رو (از نوع سنگ پای یافت شده در معادن قزوین)در خیابان یافت می گردد.این عنصر به علت واکنش زیاد همواره باید زیر نظر نگه داری شود.

طرز تهیه: برای تهیه این عنصر باید واکنش های شیمیایی عجیب و غریبی را متحمل شد. ابتدا مقداری اکسید اسکناس و نیترات زوریم شش ظرفیتی را در مقداری سنگ پای قزوین حل کرده و بعد از مدتی گاز ادعا و سولفور قپٌی از آن متصاعد می شود.در نتیجه به صورت رسوب روی دیواره خیطی باقی می ماند.البته از ملاقه و وردنه هم میتوان به عنوان کاتالیزور استفاده کرد.

خواص شیمیایی: بعضی از انواع این عنصر میل شدیدی برای ترکیب شدن با نیترات ژل و سولفونات روغن نباتی و گریس دارندکه بیش ترین کاربرد آن ها در پاکیزگی هوای آلوده ی خیابان ها می باشد.نوع دیگری از این عنصر به علت اندکی ته چهره و آب اکسیژنه ارتباط محکمی با خورده شیشه دارد و دارای خاصیت موزی گری و همسرآزاری شدیدی هستند که برای خالص کردن این عنصر کافیست که آن را در یک سیستم سربسته مثل آشپزخانه قرار داد و با استات قابلمه و چکش مخلوط نمود.

*نکته کنکوری 1: در صورت کمبود امکانات آزمایشگاهی از قبیل ملاقه و وردنه میتوان از حرارت 1500 درجه جیغ فرابنفش برای ذوب این عنصر استفاده کرد که در این صورت رسوب به صورت موش درآمده و دارای قابلیت مفتول شدن هم می باشد.نکته دیگر اینکه برای اطمینان از کم شدن خورده شیشه و سولفات روی در این عنصر می توان تا سه بار آن را با کابل برق 100 ولت الکترولیز نمود.

**نکته کنکوری2: به علت وجود کربنات هوش و اندکی اکسی شیطنت در عنصر زن،عنصر مرد مجدداً به صورت هویج رسوب میکند و از آن بخار عشق و عاشقی متصاعد می شود که البته به محض یک برخورد موَثر دیگر با عنصر زن به سرعت با آن هم الکترون شده وقضیه یار و... به صورتO2 از آن آزاد می شود.

منبع: http://www.goodchem.blogfa.com/post-26.aspx

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم اسفند 1387ساعت 0:18  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

طنز شیمیایی

طنز هیدروژنی

هیدروژن با این که وجوه مشترکی با بعضی از گروه ها داشت نتوانست در هیچ یک از گروه‌های جدولی تناوبی اجازه‌ی اقامت کسب کند. ابتدا به سراغ قلیایی‌ها رفت و با آن‌ها اظهار قومیّت کرد. قلیایی‌ها چون او را مانند خود پوشیده در اوربیتال دیدند و به خصوص شنیده بودند گاه او را با عنوان کاتیون نام می‌برند وی را در گروه خود پذیرفتند. حتی لیتیم اتاق فوقانی را به او اختصاص داد. امّا بعد حرکاتی از هیدروژن سر زد که باعث گفتگوها و ایجاد شک و تردیدها گردید.

 لیتیم به سدیم گفت: او گاه برای برقراری پیوندها با ما اظهار تمایل می‌کند. کِی این رسم بین ما بود؟

سدیم: شنیده‌ام H کاملاً عریان است و هیچ پوششی از الکترون ندارد. واقعاً بی‌شرمی نیست؟

 لیتیم: اگر الکترون هم پیدا کند. گاز می‌شود, فرار می‌کند. او بندبشو نیست. ما عنصر گازی نداشتیم؟

سدیم: اگر H در فعالیت‌های الکترولیتی مانند ما به کاتد می‌رود یک نیرنگ است. شنیده‌ایم گاه در چهره‌ی هیدرید H- و به طور مذاب به آند می‌رود.

لیتیم: پیوند ما با عناصر دیگر از جمله هالوژن‌ها یونی است. کووالانسی نیست. امّا او پیوند کووالانسی برقرار می‌کند.

سدیم: بلی ما در خانواده‌ی خود عنصری این گونه دو رو نداریم. او گاه کاتیون و گاه آنیون می‌شود.

لیتیم: فعالیت ما در حالت فلزی زبانزد خاص و عام است. برّاق و رسانای الکتریسیته هم هستیم او چه شباهتی به ما دارد؟

سدیم: درست است او از تبار ما نیست. ما کِی آنیون شده‌ایم؟ باید عذرش را خواست. هیدروژن سراغ خانواده‌ی هالوژن‌ها می‌رود و خود را منسوب به آن‌ها معرفی می‌کند و می‌گوید: من مانند فلوئور و کلر گازی شکل هستم. حتی با همة کوچکی و سبکی حجمی برابر آن‌ها اشتغال می‌کنم (4/22 لیتر), شما بیشترین تمایل وصلت را با قلیایی‌ها دارید. من هم بی‌میل نیستم. من به صورت مولکولی مانند شما دو اتمی هستم. آن‌ها او را پذیرفتند, امّا زمانی بعد احساس می‌کنند این یک وجبی آن‌ها را فریب داده است, چرا که او کاهنده است و آن‌ها اکسنده. او چه ربطی به آن‌ها دارد. عذرش را می‌خواهند. هیدروژن سراغ خانواده‌ی کربن می‌رود و اظهار هم‌بستگی می‌کند و می‌افزاید لایه‌ی ظرفیت من مانند لایه‌ی ظرفیت شما نیمه‌پر است. ما الکترونگاتیویته مشابه داریم و به جای پیوند یونی پیوند کووالانسی برقرار می‌کنیم. اما الماس و سیلیسیم با آن وقار و داشتن شبکه وسیع کووالانسی از ابتدا نسبتی بین خود و آن جزء ناچیز ندیدند و بی‌اعتنا طردش کردند. بلی هیدروژن از آن به بعد گوشه‌ی تنهایی برگزید و دانست کسی که چند چهره دارد تنها می‌ماند.

لطیفه شیمیایی :

یه بنده خدایی میره یه خونه بخره . صاحب خونه در حین توضیح در مورد قسمت های مختلف به یه اطاقی می رسه که رو دیواراش پر لکه و خرابی بوده و به خریدار متعجب می گه : اینجا قبلا در اجاره یه شیمیدان مشهور بود که تو همین اطاق دست به آزمایش های مهم و خطرناکی میزد.

 خریدار می گه : حتما این لکه های روی دیوار بقایای آزمایشات اون شیمیدانه؟

 صاحب خونه میگه : خیر اینا بقایای جسد اون شیمیدانه!!!!! اخر و عاقبت شیمیست بی احتیاط همینه دیگه!!!!!؟؟؟؟؟؟

یه روز در کلاس شیمی دبیر شیمی درباره خواص اسیدها توضیح می داد و گفت: خوب حالا من این سکه نقره رو میندازم توی این محلول اسیدی . بچه ها آیا حل خواهد شد؟

-یکی از بچه ها: نه آقا

 -دبیر: می تونی توضیح بدی چرا نقره در این اسید حل نمیشه؟

- چون اگه حل می شد شما نمی انداختینش توی اسید.

منبع: http://abualisina.blogfa.com/cat-3.aspx

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم اسفند 1387ساعت 0:13  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

نامگذاری کمیتها

یک جسم ،شکلی خالص و مشخص از ما ده است.

مقدار یک جسم :( n ) ( یا مصطلحتر (( تعداد مولها )) یا (( مقدار شیمیایی )) ) در یک نمونه برحسب مول ( mol ) بیان میشود : یک مول مقداری از یک جسم است که تعداد ذرات آن ( اتمها ،مولکولها ، یونها یا دیگر ذرات معین ) دقیقا" با تعداد اتمهای موجود در g 12 کربن -12 برابر باشد. با آزمایش مشخص شده است که این تعداد تقریبا" 23 ˆ10 * 6.02 است.اگر نمونه ای N ذره باشد ،مقدار ماده موجود درآن  n =N ⁄ NA   بوده که NA عدد آووگادرو است. توجه شود که این عدد کمیتی با واحد است ،نه یک عدد خالص.

یک خاصیت مقداری ،خاصیتی  است که به مقدار جسم در نمونه بستگی دارد . مثل جرم و حجم. یک خاصیت شدتی ،خاصیتی است که مستقل از مقدار جسم در نمونه است. دما- دانسیته جرمی و فشار ،خاصیت شدتی هستند.

یک خاصیت مولی ( Xm ) مقدار یک خاصیت مقداری ( X ) از نمونه تقسیم بر مقدار جسم موجود در نمونه است: Xm = Xm ⁄ n . یک خاصیت مولی ،خاصیتی شدتی است. حجم مولی ( Vm ) ،حجم یک نمونه تقسیم بر مقدار جسم در نمونه ( حجم به ازای یک مول )است. یک استثنا برای نامگذاری X m جرم مولی است که با M نمایش داده میشود. جرم مولی یک عنصر ،جرم یک مول از اتمهای آن است : جرم مولی یک ترکیب مولکولی جرم یک مول از مولکولهای آن است و جرم مولی یک ترکیب یونی ،جرم یک مول از واحد های فرمولی است. یک واحد فرمولی از یک ترکیب یونی ،مجمو عه ای از یونها است که مربوط به فرمول شیمیایی تر کیب است . پس هر واحد فرمولی NaCl شامل یک یون  Na+  و یک یون Cl- است. اسامی وزن اتمی و وزن مولکولی هنوز بطور وسیعی به جای جرم مولی استفاده میشود.

غلظت مولی (مولا ریته ) یک حل شونده در محلول مقدار جسم حل شونده تقسیم بر حجم محلول است. معمولا" غلظت مولی بر حسب مول بر لیتر (  mol ⁄ L )نوشته میشود. محلولی که در آن غلظت مولی حل شونده یک مول بر لبتر است با حل کردن یک مول از حل شونده در حلال کافی برای تهیه یک لیتر محلول تهیه میشود. چنین محلولی بطور وسیعی یک محلول ((یک مولار )) نامیده میشود و با 1Mنمایش داده میشود. اصطلاح مولالیته به مقدار جسم حل شونده تقسیم بر جرم حلال مورد استفاده برای تهیه محلول اطلا ق میشود و واحد آن نوعا" مول حل شونده بر کیلوگرم حلال (mol ⁄ kg ) است.

برای اطلاعات بیشتر  میتوانید به کتابهای شیمی عمومی و یا به کتاب شیمی فیزیک  - جلد 3 اتکینز – ترجمه دکتر سیف الله جلیلی و دکتر سید فرامرز طیاری مرا جعه کنید.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم اسفند 1387ساعت 0:17  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

مهتران جهان همه مردند                                    مرگ را سر همی فرو کردند

زیر خاک اندرون شدن آنان                                   که همه کوشک ها بر آوردند

از هزاران هزار نعمت و نا ز                                  نه ،به آخر به جز کفن بردند

بود از نعمت آنچه پوشیدند                                  و آنچه دادن و آنچه را خوردند

 

                                                                                                    (( رودکی ))
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم اسفند 1387ساعت 0:21  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

ب : معرفی وبلاگهای شیمی

http://chemlab.blogfa.com/

تازه های کیمیاگری

 

http://chemtrain.persianblog.ir/

قطار شیمی 

یک وبلاگ مفید و فعال در باره ی شیمی

       

 

http://www.ptable.blogfa.com/

در این وبلاگ با انواع جدولهای تناوبی و لینک مربوط با آنها آشنا می شوید این وبلاگ توسط مجید معین السادات از همکاران شیمی ناحیه ی 2 پشتیبانی می شود.

 

 

http://chemistrygroup.blogfa.com/

این وبلاگ متعلق به گروه شیمی ناحیه ی 5 می باشد که دارای اطلاعات مفیدی می باشد.

 

 

 

www.HC.blogfa.com

این وبلاگ  با نام high school chemistry متعلق به

آقای معین السادات بوده و حاوی اطلاعات مفیدی

در زمینه ی شیمی می باشد. در ادامه نگاهی کوتاه

به این وبلاگ داریم

تشخیص عسل خالص از ناخالص

گاهی به عسل شکر اضافه کرده و بنام عسل خالص می فروشند ،

اگر شما از آن دسته شیمیدان های کنجکاو باشید که بخواهید

چنین تقلبی را کشف کنید میتوانید با ریختن چند قطره از  محلولی شامل

  یک گرم ید و سه گرم یدید پتاسیم(البته در 50 سانتی متر مکعب آب حل شود ) متوجه چنین تقلبی شوید . اگر عسل ناخالص باشد رنگش قرمز یا ارغوانی

 میشود و در صورت خالص بودن تغییری نخواهد کرد!!!

 چرا در طیف نشری خطی هیدروژن فقط انتقالات از ترازهای بالاتر

 به n=2 را در نظر    می گیرند؟

در اتم هیدروژن نیز مثل سایر اتمها انتقالات الکترونی از هر ترازی

به تراز دیگر امکان پذیر است. اما نور حاصل از این انتقالات طول موج

متفاوتی دارد

در بین انتقالات الکترونی هرچه فاصله بین تراز بالاتر و پایین تر

بیشتر باشد خطی با طول موج کمتر و انرژی بیشتر تولید می کند

فاصله بین ترازها نیز به تدریج کم و کمتر می شود. این فاصله ها

 در اتم هیدروژن به نحوی است که فقط طول موج انتقالات مربوط به

 تراز سوم تا ششم به تراز دوم در ناحیه مرئی قرار می گیرد. چون

در طیف نشری خطی عنصرها معمولا ناحیه مرئی طیف را مطالعه

 می کنند برای اتم هیدروژن نیز همین چهار انتقال را در نظر می گیرند.

ناگفته نماند برای سایر اتمها معمولا طول موج انتقالات ترازهای بالاتر به

تراز پایه اتم در ناحیه مرئی می افتند

 

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم اسفند 1387ساعت 6:42  توسط زهرا زارعی  | 

چرا در تهیه کلرید هید روژن از سولفوریک اسید استفاده میشود

در این واکنشها برای تهیه فلوئورید هید روژن از تاثیر سولفوریک اسید بر CaF2 و در تهیه کلرید هیدروژن از تاثیر سولفوریک اسید بر کلرید سدیم استفاده میشود.سوالی که مطرح میشود این است که چرا برای تهیه این دو هالید هیدروژن  ازسولفوریک اسیداستفاده میشود و

در کتاب شیمی عمومی مورتیمر این بحث به این صورت توضیح داده شده است:

یونهای فلوئورید و کلرید به سختی اکسید شده در نتیجه از H2SO4 میتوان استفاده کرد. اما هید روژن برمید و هیدروژن  ید ید را نمیتوان ازتاثیر سولفوریک غلیظ بر برمید ها و ید ید رابدست آورد. زیرا  این آنیون ها توسط سولفوریک اسید گرم و غلیظ اکسید  و به هالوژن آزاد تبدیل میشوند . یون های برمید و ید یدآسانتر از یونهای فلوئور ید و کلرید اکسید میشوند.

2NaBr + 2H2SO4→Br2 + SO2 + Na2SO4 + 2H2O

چون قدرت کاهندگی یون یدید بیش از از یون برمید است لذا در واکنش NaI با سولفوریک اسید گرم و غلیظ S و H2S و SO2 به عنوان محصول عمل کاهش حاصل میشود.HBr و HI خالص را میتوان از تاثیر فسفریک اسید بر NaBr یا NaI بدست آورد . فسفریک اسید اساسا" یک اسید غیر فرار و اکسنده ضعیف است.

NaBr + H3PO4→ HBr + NaH2PO4

NaI + H3PO4→ HI + NaH2 PO4

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم اسفند 1387ساعت 1:5  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

عناصر جدول تناوبی

مقدمه

          بی شک یکی از بهترین ویژگی های جدول تناوبی مندلیف، قابلیت افزودن عناصر تازه کشف یا ساخته شده به آن است. دانشمندان، تا مدتی پس از ارایه ی جدول توسط مندلیف توانستند 108 عنصر را در جدول جای دهند. 96 عنصر از این عناصر در طبیعت موجود هستند و بقیه در آزمایشگاه و به مدت بسیار کم، تولید شده اند.

          این پرسش که «آیا به غیر از این 108 عنصر، عناصر دیگری وجود دارند یا نه؟» ذهن بسیاری از پژوهشگران را به خود اختصاص داده بود. با ساخت عناصر جدید در آزمایشگاه، محقّقان دریافتند که قادرند خود عنصرهای جدیدی را تولید نموده و آن ها را به جدول تناوبی اضافه نمایند. پس از ساخت اوّلین عناصر، پژوهشگران زیادی گام بر راه کشف و تولید عنصرهای نو نهادند.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم اسفند 1387ساعت 22:29  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

فلزات موجود در بدن

مقدمه

یکی از مصالح نسوج ومایعات واستخوان بندی بدن، فلزات می باشند که به صورت نمک های گوناگون در بدن وجود داشته ومورد نیاز بدن است.

تا کنون در اثر تجزیه های دقیق به وجود37عنصر از فلزات و شبه فلزات پی بردند.این عناصر به طور مستقیم خورده نمی شوند وبرای جذب بایستی به صورت نمک درایند واین نمکها در انواع خوراکیها وجود دارد..

گرچه اخیراً نمکهای شیمیایی این عناصر را ساخته ودر دارو خانه در اختیار گذاشته اند، ولی باید گفت به طور دقیق این املاح به این صورت چون قوه ی حیاتی دارند مفید نیستند وروی این اصل دانشمندان اتمی اکنون درصدد تهیه ی املاح وعناصر با خاصیّت رادیو اکتیو می باشند تا شاید بتواند بهتر جذب بدن شوند. هنوز تاثیر این گونه دارو ها معلوم نیست ولی هرچه باشد به پای املاح موجود در خوراکی ها نخواهد رسید
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم اسفند 1387ساعت 22:25  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

سیاه چاله

نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین است که این جهان، آسمان و گوی آسمان را از اتمهای کوچک تا گیتی وسیع شامل می‌شود. منجمان اجرام آسمانی مانند سیارات، ستاره‌ها، ستاره‌های دنباله دار، کهکشانها، سحابیها و مواد بین کهکشانها و سياه چاله‌ها را مطالعه می‌کنند. برای اینکه چگونگی تشکیل‌شدن، چگونگی بوجود آمدن و منسب هر کدام را مشخص می‌کنند و اینکه چگونه بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند و چه اتفاقی ممکن است برای آنها بیفتد.

شاید یکی از چالشهای بزرگ اختر فیزیک در این قرون موضوع جذاب سیاهچاله‌ها باشد. آنسوی افق رویداد بر هیچ شخصی مشخص نیست. شاید در آنسوی آن فضایی عمیق پنهان شده باشد، شاید این فضا آن حد بزرگ باشد که برای انسان قابل تصور نباشد. انسان از گذشته می‌دانسته که زمین کروی بوده و به عبارت بهتر مسطح نبوده و در واقع خمیده می‌باشد، به عبارت دیگر کره‌ای است که لبه ندارد. ما از روی آن نمی‌افتیم زیرا نیروی سحرآمیز گرانش هر کس و هر چیزی را محافظت می‌کند تا به سطح سیارات دیگر نیافتد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم اسفند 1387ساعت 22:22  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

شیشه

تاريخچه

 صنعت شيشه سازي , در ايران سابقه بسيار طولاني دارد كه به حدود پيش از دو هزار سال قبل از ميلاد ميرسد .كشف يك ظرف شيشه اي  زرد رنگ صدفي با زينتي شبيه به خطوط شكسته موج دار كه در يكي از قبرستانهاي لرستان پيدا شده ‌, يك گردنبند شيشه اي حاوي دانه هاي آبي رنگ متعلق به دوهزار ودويست وپنجاه سال پيش از ميلاد , در ناحيه شمال غربي ايران وقطعات شيشه اي مايل به سبز كه در كاوشهاي باستان شناسي لرستان ,شوش وحسنلو بدست آمده است ,نشان دهنده سابقه تاريخي صنعت شيشه سازي در ايران است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم اسفند 1387ساعت 22:18  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

یک سده با کروماتوگرافی

مقدمه :

کروماتوگرافی را به علت اینکه دربرگیرنده ی سیستم ها و تکنیک های مختلفی است نمی توان به طور مشخص تعریف کرد . اغلب جداسازی ها بر مبنای کروماتوگرافی و بر روی مخلوط هایی از مواد بی رنگ از جمله گازها صورت می گیرد.

کروماتوگرافی راهی است برای تشخیص اجزا در ابعاد نانومتری ، با دقتی در واحد اندازه ی مولکولی و مدت ها پیش از شکل گیری فناوری نانو ، برای شناسایی مواد بکار می رفت. اگر چند مولکول با هم داشته باشیم ، کروماتوگرافی تشخیص می دهد غلظت آنها چقدر است.

اساس کار کروماتوگرافی جداسازی اجزای مخلوط با استفاده از سرعت متفاوت حرکت مولکول های مختلف در محیط یکسان و با انرژی اولیه ی مشابه است. دستگاه های کروماتوگرافی پیشرفته میلیون ها مولکول مختلف را در یک میلی متر مخلوط به راحتی شناسایی می کنند و پژوهش گران فناوری نانو می توانند به کمک این روش ها قسمت عمده ای از مشکلات خود را در شناسایی مواد مورد استفاده رفع کنند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم اسفند 1387ساعت 22:16  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

یاقوت

یاقوت واژه‌ای عربی است به معنای نوعی سنگ گرانبهای معدنی به رنگ‌های سرخ و زرد و کبود و سبز و سفید. نوع سرخ و شفاف آن بعد از الماس از گرانبهاترین سنگ‌های زینتی است. یاقوت هر چه بزرگ‌‌تر و خوش‌رنگ‌تر باشد گرانبهاتر است.

در فارسی به ياقوت،«یاکند» هم گفته شده و جمع آن«یواقیت» است. به یاقوت درشت و سرخ‌رنگ که شبیه دانه انار است یاقوت رمانی نیز می‌گویند.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم اسفند 1387ساعت 22:15  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

مراحل تهيـه قنـــد

نگاه اجمالی

در حدود 1500 سال قبل ، هنديها با تبخير عصاره حاصل از نيشکر ، قند خام تهيه می‌کردند. تقريبا هزار سال پيش ، مسلمانان روش تهيه قند را فرا گرفتند و بوسيله آنها اين صنعت به ‌اروپا منتقل شد. قند ابتدا به منزله يک محصول تجملی و دارويی مصرف می‌شد و تنها در حدود 350 سال پيش ، کم‌کم قند جزو مواد غذايی درآمد. در اواسط قرن هيجدهم ، ماده قندی در چغندر کشف شد و اولين کارخانه تهيه قند به مقياس صنعتی در اوايل قرن نوزدهم تاسيس گرديد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم اسفند 1387ساعت 22:11  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

METRIC CONVERSIONS

 

 in→2.54cm

1cm→.03937in

1ft→0.3048m

1m→3.2803ft

1yd→0.9144m

1m→1.0936yd

1mile→1.6093km

1km→0.6213mile

1n mile→1852m

1m→0.00053n mile

1acre→4046.8564m²

1m²→0.00024acre

1oz→28.3495g

1g→0.03527oz

1lb→0.4535kg

1kg→2.2046lb

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اسفند 1387ساعت 22:14  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

گر کسب کمال میکنی میگذرد                         ور فکر محال میکنی میگذرد

دنیا سرسر خیال است خیال                           هرنوع خیال میکنی میگذرد

سخت ترین چیزها آن است که آدمی به چیزی دست یابد که آن را نخواهد وسخت تر از آن این است که آن چیزی راکه خواهد بدست نیاورد.

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اسفند 1387ساعت 0:36  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

انرژی هسته ای

مقدمه:

انرژی هسته‌ای از عمده‌ترین مباحث علوم و تکنولوژی هسته‌ای است و هم اکنون نقش عمده‌ای را در تأمین انرژی کشورهای مختلف خصوصا کشورهای پیشرفته دارد. اهمیت انرژی و منابع مختلف تهیه آن ، در حال حاضر جزء رویکردهای اصلی دولتها قرار دارد. به عبارت بهتر ، از مسائل مهم هر کشور در جهت توسعه اقتصادی و اجتماعی بررسی ، اصلاح و استفاده بهینه از منابع موجود انرژی در آن کشور است. امروزه بحرانهای سیاسی و اقتصادی و مسائلی نظیر محدودیت ذخایر فسیلی ، نگرانیهای زیست محیطی ، ازدیاد جمعیت ، رشد اقتصادی ، همگی مباحث جهان شمولی هستند که با گستردگی تمام فکر اندیشمندان را در یافتن راهکارهای مناسب در حل معظلات انرژی در جهان به خود مشغول داشته اند.

در حال حاضر اغلب ممالک جهان به نقش و اهمیت منابع مختلف انرژی در تأمین نیازهای حال و آینده پی برده و سرمایه گذاریها و تحقیقات وسیعی را در جهت سیاستگذاری ، استراتژی و برنامه‌های زیربنایی و اصولی انجام می‌دهند. هم اکنون تدوین استراتژی که مرکب از بررسی تمامی پارامترهای تأثیر گذار در انرژی و تعیین راهکارهای مناسب جهت تمیزتر و کاراتر نمودن انرژی و الگوی بهینه مصرف آن می‌باشد، در رأس برنامه‌های زیربنایی اکثر کشورهای جهان قرار دارد. در میان حاملهای مختلف انرژی ، انرژی هسته‌ای جایگاه ویژه‌ای دارد. هم اکنون بیش از 430 نیروگاه هسته‌ای در جهان فعال می‌باشند .
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه نهم اسفند 1387ساعت 22:36  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

شیمی سبز

 

شيمي نقش بنيادي در پيشرفت تمدن آدمي داشته و جايگاه آن در اقتصاد ، سياست و زندگي روز به روز پر رنگ تر شده است . با اين همه ، شيمي طي روند پيشرفت خود ، كه همواره با سود رساندن به همراه بود ، آسيب هاي چشم گيري نيز به سلامت آدمي و محيط زيست وارد كرده است شيميدانها سالها كوشش و پژوهش ، مواد خاصي از طبيعت برداشت كرده اند .كه با سلامت آدمي و شرايط محيط زيست سازگاري سيار دارند ، و آنها را به مواردي تبديل كرده اند كه سلامت آدمي و محيط زيست را به چالش كشيده اند . همچنين  مصرف اين مواد به ساد گي به چرخه ي طبيعي مواد باز نمي گردند و سالهاي زيادي بصورت زباله هاي بسيار آسيب رسان و هميشگي در طبيعت مي ماند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم اسفند 1387ساعت 23:10  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

مفهوم زندگی

غنچه با دل گرفته گفت:

زندگی لب زخنده بستن است                                       گوشه ای درون خود نشستن است

گل به خنده گفت:

زندگی شکفتن است                                                         با زبان سبز راز گفتن است

گفت و گوی غنچه و گل از درون باغچه باز هم به گوش میرسد.

تو چه فکر میکنی؟        راستی کدام یک درست گفته اند؟

من فکر میکنم گل  به راز زندگی اشاره کرده است.

هر چه باشد او گل است.         گل، یکی دو پیرهن بیشتر زغنچه پاره کرده است.

تقدیم به همکاران پر تلاش گروه شیمی

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم اسفند 1387ساعت 0:0  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

آزمایشات جالب شیمی

فواره عجیب:

یک بالن را به یک لوله شیشه ای متصل کنید و سپس انتهای لوله را به یک بشر محتوی آب وارد کنید.البته باید مقداری آب درون بالن ریخته و بجوش آوریدو با چوب پنبه از طرف داخل بیه یک لوله شیشه کوتاه مربوط است که انتهای آن شبیه لوله قطره چکان بوده و باریک است و طرف دیگر چوب پنبه به یک لوله شیشه ای باریک و دراز ختم میشود. حال بالن را طوری وارونه بگیرید بطوریکه انتهای لوله باریک در داخل بشر پر آب قرار گیرد. چند لحظه بعد فوران شدید آب در داخل بالن شروع خواهد شد و صدای آن در تمام سالن خواهد پیچید. 

سرکه یا روغن:

یک بطری کوچک برداشته و در آن به مقدار مساوی سرکه و روغن بریزید.سپس بپرسید سرکه میخواهید یا روغن؟ اگر روغن خواستند از سر بطری روغن میریزید و اگر سرکه خواستند بطری را وارونه کرده و چند لحظه صبر کنید.مشاهده میشود سرکه می آید. دلیل این امر واضح است: شما هردو مایع را را داخل بطری میریزید ، ولی این دو با هم مخلوط نمیشوندو روغن در بالا و سرکه در پایین میماند.

                                                   

بطری بالا و پایین میرود:

وسایل لازم : یک ظرف استوانه ای – یک بطری کوچک                                             

ابتدا بطری را وارونه در ته ظرف استوانه ای قرار دهید. سپس در آن مقداری آب بریزید. کمی آب داخل شیشه میرود اما نمیتواند آن را پر سازد. دلیل آن فشار هوای داخل بطری شیشه ای است. اما شما با کج کردن این بطری میتوانید هوای آن را خالی کنید تا آنجا که بطری شناور بماند و خیلی نزدیک به غوطه ور شدن باشد. کف دستتان آ در دهانه استوانه آزمایش قرار دهید ، هوای داخل لوله آزمایش فشرده شده و با عث میشود مقداری آب توی بطری وارد شده و در این صورت بطری سنگین شده و پایین میرود. حالا اگر دستان را از روی ظرف بردارید فشار هوای داخل شیشه باعث خواهد شد که دوباره مقداری از آب بطری خارج شود و نتیجه سبکی مجدا"بطری بالا خواهد آمد آمد.

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم اسفند 1387ساعت 23:59  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

تاریخچه شیمی

مقدمه

شیمی مطالعهٔ ساختار، خواص، ترکیبات، و تغییر شکل مواد است. این علم مربوط می‌شود به عناصر شیمیایی و ترکیبات شیمیایی که شامل اتمها، مولکولها، و برهم‌کنش میان آنهاست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم اسفند 1387ساعت 23:56  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

نانو تکنولوژی

مقدمه:

   يك نانومتر يك ميلياردم متر است. اين مقدار حدودا چهار برابر قطر يك اتم است. مكعبي با ابعاد 5/2 نانومتر ممكن است حدود 1000 اتم را شامل شود.

   اولين بار ريچارد فايمن، برنده جايزه نوبل فيزيك،  امكان مهندسي در مقياس مولكول را بيان كرد. وي در انستيتوي تكنولوژي كاليفرنيا در سال1959 بيان نمود كه مباني فيزيك امكان ساخت اتم به اتم چيزها را رد نمي كند همچنين اظهار داشت كه مي توان با استفاده از ماشينهاي كوچك ماشينهايي به مراتب كوچكتر ساخت و سپس اين كاهش ابعاد را تا اندازه ي خود اتم ادامه داد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم اسفند 1387ساعت 23:54  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

کسی که به پست ترین چیز راضی شود،از دنیا راضی گردد. کسی که خصومتی را رها کند ،بر آن افسوس نخورد.بر طول زمان دوستی تکیه مکن و هرزمان که شود،عهد دوستی نو کن،چرا که دوستی طولانی اگر نو نگردد ،کهنگی و ژندگی گیرد.خرد مند خودکامه را رایزنی نکند.عزت همنشینی در کم گویی است و زود برخاستن،آب رو را بهایی نیست.                                

روزگار را همی بینم که هر پستی را والا کند و هر شریفی را فرود آرد.همانند در یا که مروارید در آن غرق شود وجیفه بر فراز آبهایش غوطه خورد.چونان ترازو که هر سنگینی را پایین آرد و هر سبکی را فراز برد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم اسفند 1387ساعت 22:16  توسط سید محمد حسن شریفیان  | 

شناسایی اسید ها و بازها :

اولین چیزی که هر کسی در باره آنها در شیمی میاموزد اسیدها و بازها است و معمولا" شناساگرهای PHوچگونگی تغییر آنها از اولین درسها در مباحث اسیدها و بازهاست.سیستمهای اتوماتیک شنا ساگر های فلوئورسانس از شناساگر هایی است که تغییر رنگ میدهند،زیرا تعیین مقدار نور آزاد شده آسانتر از تعیین مقدار نور جذب شده است.به هر حال بیشتر شنا ساگر های شناخته شده فلوئورسانس در حال حاضر مفید نیستند.آنها نور آزاد نمیکنند و توسط طول موجهای کوتا ه (که مشکل و گران آشکار سازی است)تحریک میشوند.اغلب این شنا ساگرها تنها به افزایش PHپاسخ میدهند که کاربرد آنها را در سیستم قلیایی محدود میکند.یک مشتق معین یک رنگ یا یک زنجی،فرعی با آمنیو بوتریک اسید انتقال نوترونی ارتباط دارد.تابع هایی مثل شناساگر در سطوح کافی است که در سیستم اسیدی مفید باشد مثل تعیین بهترین شرایط برای CO2که محصول باکتری است که این شناساگر ها شامل همه خواصی میشوند که آنها را فلوئورسانس خیلی مفید،با راندمان و ثبات بالا و طول موج محرک بلند در طی دامنه هلیم سبک و لیزرهای نئون میسازند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم اسفند 1387ساعت 22:13  توسط سید محمد حسن شریفیان  |